WŁAŚCIWE SAUNOWANIE

PORADNIK KĄPIELI W SAUNIE

Wybór ilości cykli saunowania, czy to jeden, dwa czy trzy, zależy od twojej dostępnej ilości czasu, aktualnego nastroju oraz regularności, z jaką korzystasz z sauny.

Przygotowanie​

Właściwe saunowanie 1
Przyjemność rozpoczyna się od etapu przygotowania. Kluczowym elementem jest dokładne oczyszczenie skóry, ponieważ obecność tłuszczowej warstwy może opóźnić początek procesu pocenia się. Po umyciu skóry starannie ją osusz, aby uniknąć opóźnień w początkowym etapie pocenia się spowodowanych wilgocią na skórze.

Rozgrzewka

Pierwszy cykl sauny składa się z dwóch etapów: nagrzewania i chłodzenia. Etap nagrzewania powinien trwać od 8 do 12 minut, natomiast etap chłodzenia zaleca się, aby trwał od 12 do 20 minut. Osoby początkujące powinny rozpoczynać od krótszych etapów nagrzewania, jednak nie powinny obniżać temperatury ani zasiadać na najniższej ławce. Krótkotrwały, ale intensywny bodziec jest lepiej tolerowany przez organizm niż dłuższy, ale umiarkowany bodziec.

Właściwe saunowanie 3

Leżenie zapewnia najbardziej równomierne rozprowadzenie temperatury, ponieważ całe ciało znajduje się w jednej strefie temperaturowej. Siedząc, różnica temperatury między stopami a głową jest bardzo duża (nawet 30 °C różnicy). Dlatego, siedząc, powinieneś postawić stopy na ławce, na której również siedzisz, chyba że masz problemy z żyłami (w takim przypadku przysiad ogranicza krążenie krwi zbyt silnie). Siedź lub leż spokojnie. 1 lub 2 minuty przed opuszczeniem sauny przygotuj swoje krążenie do większego wysiłku: wstań, wykonaj ruchy krążące stopami w stawach, aby pobudzić krążenie krwi (ponieważ ciśnienie krwi może spaść).

Schładzanie

Właściwe saunowanie 5
Teraz nadszedł czas na ochładzanie. Ze względu na duże powierzchnie błon śluzowych w drogach oddechowych, wiele ciepła może być oddanych na zewnątrz. Dlatego pierwszym krokiem jest spacer na świeżym powietrzu – należy jednak unikać zatrzymywania się, ponieważ może to spowodować gwałtowne obniżenie ciśnienia krwi, gdy krew zalega w rozszerzonych naczyniach krwionośnych nóg.

Po kilku minutach, zanim zaczniesz odczuwać chłód, nadszedł czas na kontakt z zimną wodą. Dlaczego? Ponieważ woda absorbuje więcej ciepła niż powietrze. Ponieważ organizm w saunie nagrzał się wewnątrz o około 0,5 do 1 °C, konieczne jest dokładne schłodzenie. Masz do dyspozycji basen zanurzeniowy (dla szybkiego ochłodzenia) lub różne prysznice i deszczownice (dla bardziej stopniowego ochładzania). Jeśli zamierzasz skorzystać z basenu zanurzeniowego, wcześniej powinieneś się zmyć zimną wodą z powodów higienicznych. Pamiętaj, aby zanurzyć się tylko na chwilę w zimnej wodzie! Aby utrzymać równowagę krążenia krwi, lepsze jest polewanie zimną wodą. Możesz zacząć od ramion lub nóg, ponieważ są one mniej wrażliwe na zimno. Następnie przenieś się na plecy, a na końcu skoncentruj się na twarzy i klatce piersiowej. 

Zimna woda powoduje szybkie skurczenie się rozszerzonych naczyń krwionośnych. Jednakże, to powoduje większe zatrzymanie ciepła wewnątrz organizmu. Aby ponownie otworzyć naczynia krwionośne i móc oddać więcej ciepła, idealna jest ciepła kąpiel stóp, sięgająca jedynie do kostek. Usiądź na chwilę, zanurzając stopy na kilka minut, a następnie ponownie skieruj strumień zimnej wody na ciało. Jeśli chcesz, możesz teraz zrobić sobie przerwę. Po dokładnym ochłodzeniu możesz jednak również cieszyć się kolejną rundą sauny.

Właściwe saunowanie 7

Ile powtórzeń?

Możesz powtórzyć ten cykl, korzystając z sauny, ochładzając się na świeżym powietrzu i za pomocą wody, nawet raz lub nawet dwukrotnie. Zauważysz, że podczas drugiego i trzeciego podejścia zaczynasz pocić się wcześniej. Po ostatniej sesji w saunie, chwila odpoczynku będzie niezwykle relaksująca. Opuszczaj przestrzeń sauny dopiero, gdy przestaniesz się przegrzewać, a twoje krążenie powróci do normy.