ZDROWIE
ABC SAUNOWANIA
Sauna - co to?
Słowo “Sauna” wywodzi się z języka fińskiego, gdyż to właśnie w północnych regionach ta forma kąpieli parowej z chłodzeniem cieszy się szczególną popularnością. Finowie nie wynaleźli tego przyjemnego sposobu kąpieli i nie zawsze go praktykowali w małych drewnianych domkach. Wiele kultur znała i nadal zna kąpiele parowe, ponieważ do tego celu potrzebna jest tylko niewielka ilość podgrzanej wody – znacznie mniejsza ilość niż do wanny.
W XX wieku saunowanie zyskało na popularności dzięki oszałamiającym sukcesom fińskich sportowców podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 1924 roku. Pomimo wysokich temperatur, fińscy sportowcy zdobywali przewagę nad rywalami na dystansach 5000 i 10000 metrów. Jak to było możliwe, skoro Finlandia nie jest znana z wysokich temperatur?
To, co początkowo przyciągało uwagę głównie sportowców, szybko znalazło zastosowanie w publicznych i prywatnych łaźniach, siłowniach, oazach wellness, a nawet w klinikach i ośrodkach kuracyjnych. Z ważnego powodu: saunowanie wspomaga regenerację u sportowców, ale również każda inna osoba, która z niego korzysta, wzmacnia swoje zdrowie.
Dlaczego warto korzystać z sauny?
Relaks jest obecnie poszukiwany na różne sposoby: poprzez oglądanie telewizji lub chodzenie do kina, za pomocą używek lub uprawiania ekstremalnych sportów. Sauna natomiast przynosi liczne korzyści zdrowotne poprzez celowe stosowanie gorąca i zimna. Trenuje to układ odpornościowy, co sprawia, że osoby regularnie korzystające z sauny praktycznie nie cierpią na infekcje i przeziębienia. Regularni goście sauny również skarżą się mniej na tzw. dolegliwości funkcjonalne, takie jak bóle głowy, zespół jelita drażliwego, nieregularne miesiączki itp.
Co się dzieje w organizmie?
System samoregulacji organizmu, będący siecią impulsów nerwowych, hormonalnej kontroli i substancji przekaźnikowych, jest kluczowy dla utrzymania równowagi i wygody w codziennym życiu. Jednak istnieje ryzyko, że ten system może ulec zakłóceniom ze względu na stałe obciążenie i stres, z jakim styka się nasze ciało.
Właśnie dlatego silne zmiany temperatury w saunie oraz regularne głębokie odprężenie organizmu odgrywają istotną rolę. Te bodźce stymulują nasz system samoregulacji, sprawiając, że zaczyna on działać optymalnie i uczy się adekwatnej reakcji na silniejsze bodźce. Przykładowo, może to objawiać się w postaci podniesienia zbyt niskiego ciśnienia krwi lub obniżenia zbyt wysokiego ciśnienia krwi.